Erasmus+ Yüksek Öğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği kapsamında imzalanan İkili Anlaşma Nedir

Erasmus İkili Anlaşması, iki yükseköğrenim kurumunun öğretim elemanı, öğrenci ve personel değişimlerini gerçekleştirmek için fakülteler ve bölümler bazında yaptığı anlaşmadır.

2014-2020 yıllarını kapsayan Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye 2015 yılından itibaren Program Ülkeleri (28 AB Üyesi ülke + 4 ülke) 'ne ek olarak Ortak Ülkeler (AB'ye Komşu Ortak Ülkeler (22) ve Diğer Ortak Ülkeler (5, 9. ve 12. bölge ülkeleri hariç 132 ülke) olmak üzere toplam 154 ülke) olarak tanımlanan ülkeler ile de yükseköğretimde öğrenci ve personel hareketliliği faaliyeti gerçekleştirilebilecektir.

Buna göre Erasmus+ Programı kapsamında ikili anlaşma yapmak isteyen Bölümler/Programlar tarafından artık iki tür anlaşmayapılabilecektir.

1. Avrupa Birliği Üye Ülkeleri (28) ve İzlanda, Makedonya, Lihtenştayn, Norveç ile anlaşmalar yapılabilir.

2. Ortak Ülkeler ile anlaşmalar yapılabilir (Ortak Ülkeler 13 ayrı bölge olarak belirlenmiştir. Ancak yeni yayınlanan 2015 Program Rehberi’nde (İngilizce) belirtildiği üzere Yükseköğretim Kurumları Öğrenci ve Personel Hareketliliği 5., 9. ve 12. Bölgelerdeki ülkelerle yapılamamaktadır. Uygun ülkeler: 1. Bölge: Batı Balkanlar, 2. Bölge: Doğu Ortak Ülkeler, 3. Bölge: Güney-Akdeniz Ülkeleri, 4. Bölge: Rusya Federasyonu, 6. Bölge: Asya, 7. Bölge: Merkez Asya, 8. Bölge: Latin Amerika, 10. Bölge: Güney Afrika, 11. Bölge: Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri ve 13. Bölge: Diğer Endüstrileşmiş Ülkeler).  

 

İkili Anlaşma Nasıl Yapılır

Erasmus İkili Anlaşması (Bilateral Agreement, BA) yapabilmek için Erasmus Üniversite Beyannamesi (Erasmus University Charter, EUC) sahibi olan program ülkelerinden kurumları:

adresindeki listeden bulunuz: http://erasmus.gumushane.edu.tr/tr/sayfa/personel-hareketlili%C4%9Fi/erasmus-charter-sahibi-kurum-listesi-1/

Anlaşma yapmak istediğiniz kurumu belirledikten sonra , Üniversitenin web sayfasına girip ilgili bölüm koordinatörünü bulunuz. İlgili Bölümün, bölüm koordinatörü veya Uluslararası İlişkiler / Erasmus Ofisi ile irtibata geçerek ikili anlaşma yapmak istediğinizi belirtiniz. Anlaşma yapmak için aşağıdaki örnek metni kullanabilirsiniz. Kabul ettikleri takdirde Dış İlişkiler Ofisimizle irtibata geçebilirsiniz. Taslak anlaşma metnini size mail atabilir ve nasıl hazırlanacağını anlatabiliriz.

Anlaşma yapmak için örnek metin:

Dear Colleague,  

It is a pleasure of me to write you on behalf of the ............Faculty/Department of  Gumushane University from  TURKIYE. We are seeking Erasmus partners to enhance academic cooperation as Gumushane  University. As a young and dynamic University, we aim to establish our international relations with successful departments of universities worldwide.  We want to see you among our other Erasmus partners as we believe it will be invaluable for our students to enjoy a semester/year of their education in your department. We can assure you in every respect regarding academic skills and language competencies of our students. Therefore, we want to reach an agreement between our departments including student, teaching staff and staff training mobility for undergraduate/graduate level.  If you want to examine our university, you can click on  this link : http://www.gumushane.edu.tr/2/en/

For our ECTS catalogue please visit Bologna Page : http://obs.gumushane.edu.tr/oibs/bologna/index.aspx

Besides, we will be helpful for the  incoming Erasmus Students to find an accommodation.

We welcome any help, advice and suggestions.  

Best Regards,

 

 

Gümüşhane Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi

Besyo 3. Kat

+456 233 12 80

erasmus@gumushane.edu.tr

Erasmus/Mevlana/ Farabi Değişim Programları Sorumlusu Uzm. Nazlı ALTINTAŞ