İLK ADIM

Erasmus Ofisi hareketliliğe hak kazanan öğrencilerin bilgilerini karşı kuruma bildirecektir(Official Nomination). Bu bildirim size de elektronik posta aracılığıyla yapılacak ve karşı kuruma başvuru süreciniz başlayacaktır.

HAREKETLİLİĞE HAK KAZANAN ÖĞRENCİNİN SORUMLULUKLARI

 • Öğrencinin hak kazandığı ilan edildikten sonraki süreç kendi sorumluluğundadır.
 • Gidilecek Üniversitenin akademik takvim, dersler, barınma olanakları, son başvuru tarihleri, istenen belgeler, dil yeterlilikleri vs. hakkında bilgi edinilmelidir.
 • Gidilecek üniversitenin belli bir dil yeterlilik belgesi/seviyesi isteyip istemediği mutlaka araştırılmalıdır. İsteniyorsa bu belge de edinilmelidir.
 • Öğrenci, dönem başında Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrencisi olduğu ilgili bölümde kaydını yenilemeli, harç ödemesi gerekiyorsa harcını yatırmalıdır. Erasmus değişim öğrencisi, gideceği üniversiteye herhangi bir kayıt yada harç ücreti ödemez. Ancak gidilecek kurum, kendi öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç ücreti harici küçük meblağlı ödemeleri Erasmus öğrencilerinden de talep edebilir. Bu çeşit ödemelere örnek spor tesisleri abonelik ücreti, ulaşım ücreti olabilir

 

GİDİLECEK ÜNİVERSİTEYE BAŞVURU (Application Form)

Bölüm Koordinatörünüzün yardımıyla gitmeyi düşündüğünüz yükseköğretim kurumunun Erasmus web sayfasından başvuru bilgilerini inceleyiniz. Gideceğiniz kurum ile iletişime geçerek başvuru işlemleri için istenen belgeleri temin ediniz. Kurumun başvuru formuna ulaşınız. (Application Form). Ev sahibi kurum sizden başvuru formunun yanı sıra  konaklama formu, İngilizce not belgesi, öğrenci belgesi vb isteyebilir. Formları eksiksiz doldurunuz. Başvuru formu (Application Form) gideceğiniz üniversitenin sitesinde bulunmayabilir, bu durumda gerekli belgeler bölümünden Başvuru Formunu doldurunuz.

KABUL MEKTUBU (Acceptance Letter)

Karşı kurumun talep etmiş olduğu başvuru belgeleri talep edilen şekilde karşı kuruma ulaştırıldıktan sonra kurum size kabul belgesi gönderecektir. Bu belge sizden vize başvurunuz esnasında istenecektir. Belgenin bir kopyasını Erasmus Ofisine teslim etmelisiniz.


ÖĞRENİM ANLAŞMASI (Learning Agreement)

Öğrenci ve Bölüm Erasmus+ Koordinatörü, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği süresince öğrencinin karşı kurumda alacağı dersleri ve GÜ'de yerine sayılacak dersleri belirlemek suretiyle bir Öğrenim Hareketliliği için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Studies) hazırlayarak beyan eder.

Öğrenim Anlaşması doldurulurken öğrencinin hareketlilik süresince ev sahibi kurumda alacağı dersler, orjinal isimleri, varsa kodları ve ECTS değerlikleri ile birlikte, Tablo A'ya yazılır.

Öğrencinin Tablo A'da belirlediği ve başarılı olması durumunda, Gümüşhane Üniversitesinde  muaf tutulacak dersler kodları, isimleri ve ECTS değerleri ile birlikte Tablo B'ye yazılır. 

Karşı kurumdan alınan derslerin AKTS toplamının bir yarıyıl için 30 AKTS, bir tam akademik yıl için 60 AKTS olması gerekmektedir. Bu değerler tam zamanlı bir öğrencinin alması gereken kredi miktarlarıdır. Ancak, öğrenciler arası farklılıklardan kaynaklanan özel durumlarda alınan derslerin kredi toplamı bir yarıyıl için 30 AKTS’den az ya da çok olabilir. Yine de bu fark 30 AKTS’ye yakın değerler olmalıdır (Örnek: 29 veya 32 AKTS gibi). İlgili belge öğrenci ve bölüm koordinatörü tarafından imzalandıktan sonra, imzalanmak üzere karşı kuruma gönderilir.

Öğrenim Anlaşması hareketlilik öncesinde üç taraftan imzalar alınmış olarak, Erasmus+ Kurum Koordinatörlüğüne teslim edilmelidir. Taranmış imzalar kabul edilir

KONAKLAMA YERİNİN BELİRLENMESİ (Accomodation)

Öğrenciler gidecekleri kurum ile  iletişime geçip konaklama imkânları hakkında bilgi almalıdırlar.


PASAPORT (Passport)

Konsolosluklar öğrencilerden genelde en az 1 yıl geçerliliği bulunan pasaport talep etmektedirler fakat bazı ülkeler daha uzun geçerliliği bulunan pasaportlar da talep edebilmektedir. Gideceğiniz ülkenin konsolosluklarından bilgi alınız. Ülkelere göre farklılık gösterebilir.

10 Şubatta Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile  " Yükseköğretim kurumlarında öğrenim/eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerde bulunan pasaport birimlerine müracaat ederek 25 yaşına kadar geçerli pasaport alabileceklerdir.

25 yaşından büyük olan öğrencilerimiz 1 yıl geçerli harçsız pasaport alabilmek için Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurup gerekli resmi yazıyı talep etmelidirler.

Pasaport işlemleri için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne  “ https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa ” web sayfası üzerinden randevu aldıktan sonra aşağıdaki belgeler ile başvurmanız gerekmektedir.

2 adet biyometrik fotoğraf

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Öğrenci Belgesi (Islak imzalı Öğrenci İşlerinden ve E-devlet sistemi üzerinden)

Pasaport defter harcı yatırıldığına dair dekont.

Varsa eski pasaportunuz.


KONSOLOSLUĞA VERİLMEK ÜZERE VİZE YAZISI ( Letter of Visa)

Karşı kurumdan kabul mektubunuz geldikten sonra Erasmus Öğrencisi seçildiğinize ve hibe alacağınıza dair Erasmus Ofisinden alacağınız bir belgedir.  Vize işlemleriniz sırasında bu belge gerekecektir. Ofise teslim ettiğiniz kabul belgesi üzerindeki tarihlere göre düzenleneceği için, kabul belgesi olmayan öğrencilere bu belge verilemeyecektir.


VİZE (Visa)

Gidilecek ülke için vize almanız gerekebilir ve her ülkenin vize koşulları farklıdır. İlgili konsolosluklardan vize başvuru gereklilikleri hakkında bilgi alınız. Genellikle tüm öğrenciler aynı süreler içerisinde vize başvurusu yaptığı için başvuruların sonuçlanması beklenenden uzun sürmektedir. Bu yüzden vize için erken başvurmak çok önemlidir.


SAĞLIK SİGORTASI (Health Insurance)

Öğrencilerin gitmeden önce, seyahat ve orada kalacağı dönemi kapsayan sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sigorta vize işlemleri sırasında da gerekli olmaktadır. Öncelikle gidilecek ülkenin Konsolosluğu ile irtibata geçip ne tür bir sigorta istedikleri öğrenilmelidir. Vize için zaman zaman farklı koşullarda sigorta istenmektedir. Vize için gerekli olmasa bile seyahat, sağlık sigortası yaptırılması yurt dışında bulunduğunuz süreçte korunur olmanız açısından gereklidir. Bir fotokopisi gitmeden önce Erasmus Ofisi’ne bırakılmalıdır.

Not: Bazı ülkeler kendi belirledikleri sigorta poliçelerini istemektedirler. Bu gibi durumlarda sizden talep edilen sigortayı yaptırmanız vize almanızı kolaylaştıracaktır.


BANKA HESABI (Bank Account)

Gümüşhane Halk  Bankası'ndan vadesiz Euro hesabı açtırınız.


ÖĞRENCİ HAREKETLİLİK SÖZLEŞMESİ (Grant Contract)

Hibeli yada hibesi hareketlilikten yararlanan tüm öğrenciler gitmeden önce Erasmus Ofisi tarafından hazırlanacak  Erasmus Öğrenci Sözleşmesini imzalayacaklardır.  Sözleşme iki kopya halinde hazırlanır, bir kopya Erasmus Birimi’nde,  bir kopya da öğrencide kalır.

Sözleşmenin imzalanabilmesi için aşağıdaki belgelerin Erasmus Ofisine teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Kabul Belgesi
 • Learning Agreement for Study/ Öğrenim Ders Protokolü
 • Halk  Bankası vadesiz Euro hesap bilgileri
 • Vize sayfasının fot.
 • Geçerli sağlık sigortası fot. 


ÇEVRİMİÇİ DİL DESTEĞİ: (Online Linguistic Support)
Öğrenim veya staj hareketliliği gerçekleştirmek için seçilmiş öğrenciler, faaliyetlerine başlamadan önce ve faaliyetlerini tamamladıktan sonra ayrı ayrı olmak üzere, Çevrimiçi Dil Desteği Sistemi üzerinden sınav olurlar. Faaliyet öncesi ve sonrası yapılan sınavlar öğrencinin faaliyetleri süresince dil yeterliliklerinde meydana gelen değişimi gözlemlemek amacıyla yapılmaktadır. Her iki sınava da girmek zorunludur.  Sözleşme gereği OLS sınavını çözmeyen öğrencilerin hibelerinden %5 kesinti uygulanacaktır.  Katılımcılar sınavdan aldıkları sonuçlara) kurs alabileceklerdir.

Sınava Nasıl Gireceğim?

Çevrimiçi Dil Sınavı hibe sözleşmesi imzalanmadan önce tamamlanmalıdır. Sınava ulaşabilmeniz için Erasmus Ofisi mail adreslerinizi sisteme tanımlayacak ve e-postalarınıza sınav linkinin gönderilmesini sağlayacaktır. Sınav kayıt linki mailinizde junk/spam/gereksiz kutusunda da düşebilir, kontrol ediniz.  

Sınav linki e-postanıza geldikten sonra kişisel bilgileriniz ve faaliyet bilgileriniz ile birlikte sisteme kayıt olduktan sonra sınava geçebilirsiniz.  Faaliyet başlangıç ve bitiş tarihlerini doğru yazdığınıza emin olunuz. İkinci dil sınavı belirttiğiniz faaliyet/hareketlilik bitiş tarihine göre e-postanıza otomatik olarak gelecek ve sınav süreniz başlayacaktır.

Önemli Uyarı: Dönem uzatan katılımcıların, kendi OLS hesaplarına giriş yaparak faaliyet sürelerini güncellemeleri gerekmektedir.


Dil Kursuna Nasıl Ulaşabilirim?

Verimli bir Erasmus süresi geçirmelerine yardımcı olmak için katılımcılara, dil sınavı sonuçlarına göre dil kursu tanımlanabilmektedir.

 • B1 ve daha düşük sonuç alan öğrencilere, sınava girdikleri dilde kurs sistem tarafından otomatik olarak tanımlanır.
 • B2 ve daha yüksek sonuç alan adayların dil kursu almaları taleplerine bağlıdır. Diğer taraftan bu katılımcılar OLS sınav dilinden farklı olarak öğrenim görecekleri ülkenin dilinde kurs alabilirler. Kurslar Erasmus Ofisi tarafından tanımlanacaktır. Kurs talep etmeniz halinde lütfen Erasmus Ofisi ile iletişime geçiniz.